АКТУАЛЬНА ПРОБЛЕМА ГАЗ АБО ДРОВА?

АКТУАЛЬНА ПРОБЛЕМА ГАЗ АБО ДРОВА?

АКТУАЛЬНА ПРОБЛЕМА
ГАЗ АБО ДРОВА?
Андрій ВАВРИНЮК, економіст-будівельник

Для підприємств Західної України ціна на природний газ в середньому складає 2950 гривен за 1000 кубічних метрів. Ну і в південно-східних, центральних областях ціна газу не набагато нижча. Україна отримала в спадок енерговитратну економіку - виробляємо продукцію з енерговитратами в чотири рази вищими від європейських і світових. Продукція з такою газовою складовою є дорогою і неконкурентною.

 

Що підштовхнуло українських прем'єрів на підписання таких високих газових цін - загадка. Здається, ситуація з газом безнадійна. Але вихід є завжди. Розповім про один з них.

 

Минулої весни мені необхідно було просмолити двері льоху. Я дрібненько нарубав смоли, всипав у відро і поставив його на газову плитку. Вогонь від газу сильно горів, але смола розтопилася тільки до сметаноподібного стану, хоча відро закрив кришкою. Я почекав ще півгодини, але даремно. Маючи половину мішка сухих соснових обрізків з дощок, я зробив з арматури триногу, зачепив на неї відро, поставив декілька цеглин для спрямованого вогню, запалив тріску і за 15 хвилин смола була рідка, як вода. Я був сильно здивований такою теплопродуктивністью дров і згадав, що перші двигуни, як і перші автомобілі, працювали на дровах.

 

Наступного дня прийшов на роботу і взявся за довідники, щоб з'ясувати теплоту згорання різних порід дров і газу. І побачив, що 1000 метрів природного газу прирівнюються до 3,4 кубометра сухих соснових дров або до 2,3 кубометра сухих дубових дров, до 2,7 кубометра сухих березових дров.

 

Якщо ж дрова в десятки разів дешевші, то чом би їх не використовувати замість газу для виробництва пари і тепла? У нас соснові або мягколистяні дрова коштують 45 гривен за кубометр, твердолистяві (з дуба, граба, бересту, буку..) - 80 гривен. Нехай ще стільки коштує доставка, стільки ж необхідно витратити, щоб порубати, скласти дрова. Буде всього 180 гривен.

 

Я свої розрахунки дав керівникам організації, де працюю. Відразу був виділений КАМАЗ, прийнято трьох заготівельників - дроворубів і за літній період наше підприємство заготовило значну кількість дров, які до зими висохли. Тепер взимку ми успішно спалюємо ці дрова для виробництва пари і тепла, тому що в котельній нашого підприємства один з чотирьох котлів - твердопаливний. Виявилось, що топити дровами в шість разів дешевше. І якщо подорожчають дрова, все одно ними завжди буде у декілька разів вигідніше топити, ніж газом. До того ж дрова - паливо, яке відновлюється. Недаремно ж фіни| вирощують енергетичну лозу, а норвежці, які повністю забезпечені газом, у себе спалюють дешеве паливо, а газ продають за кордон.

 

Попіл від спалювання дров - відмінне добриво. Я переконався, що 5 відер тополевого палива під дорослу щепу абрикоса, який я перекопав із землею, а потім щедро поливши, привело до щорічного плодоносіння цього абрикосу, проте до цього він родив через рік.

 

Цього літа я побував у свого знайомого і подивився, як він опалює будинок. У підвалі стоять два котли: один - газовий, інший - небагато більший за розмірами - на дрова. Від кожного котла йде півметрова труба, які з'єднуються в одну трубу і далі, в стелю підвалу і на перший поверх будівлі, йде вже одна труба для подачі тепла в систему опалювання. На цих півметрових трубах (перед з'єднанням в єдину трубу) стоять заслінки, щоб перекривати теплу воду і не гріти газовий котел, коли працює котел на дровах і навпаки. Такий котел стоїть від 8 тисяч гривен. Такі тепер ціни, проте, котел цей не простий, а піролізний (газогенераторний).

 

Переваги піролізних котлів в тому, що при високій температурі дрова розкладаються на газ, який спалюється блакитним полум'ям, і на тверду частину, яка теж згорає. Від цих двох фаз згорання виділяється більше тепла і тому коефіцієнт корисної дії у таких котлів, як і в газових, складає 80-82 %. В простих твердопаливних котлах ККД - до 70 %. Поцікавився в сусіда, навіщо йому два котли, скільки спалює дров, якої теплопродуктивності котел. І почув, що два котли для того, що при лютих морозах може не вистачати потужності дров'яного котла. Хоча за чотири роки експлуатації жодного разу газовий котел не запалював. До вересня 2010 року газ для населення в середньому коштував 0,48 гривні за метр кубічний і те сусід говорив, що йому було удвічі дешевше топити дровами. А як тільки газ подорожчав до гривни за метр кубічний, то опалювати дровами стало втричі дешевше.

 

Сухі дрова закладаються в котел 2-3 рази на добу і вже сам котел регулює вогонь, залежно від заданої температури. Якби сусід зараз проводив опалювання, то він би не ставив газовий котел зовсім, а поставив би піролізний котел, щоб бути спокійним, якщо буде морозна зима. Теплу воду по трубах ганяє невеликий електромотор, що дає можливість економити дрова, а витрати електроенергії - копійчасті. Окупить такий котел себе за сезон-півтора.

 
 

Телефон: +38 095 2609147

Вайбер: +38 095 2609147

Телефон: +38 097 1646323

Телефон: +38 050 3736828

Вайбер: +38 050 3736828